Kdybychom v redakci vyhlásili anketu o sportovních faux paus týdne, jedním z adeptů by byl bez pochyb dvacetiletý australský tenista řeckého původu Nick Kyrgios a jeho chování na turnaji v Melbourne.

Sport obecně se posouvá každým rokem dopředu rychleji a dravěji. Světové rekordy se překonávají prakticky každou novou sportovní událostí. Rozdíly mezi výkony sportovců nebo týmů se stírají každým uběhnutým metrem na hřišti, každým gólem či pohybem. Příčinu je třeba hledat především v technologickém boomu, který ovlivňuje každou složku společnosti včetně sportu. Samozřejmě tu vždy budou nejlepší z nejlepších, za které si rádi připlatíme nemalé vstupné nebo investujeme do rozšíření nabídky TV kanálů na ty sportovní, abychom mohli sport sledovat co nejčastěji. Za sportovními megahvězdami stojí řady nadšenců a čekají na svou příležitost další a další mladší soupeři. A ti nejsou o nic méně odhodlaní ukázat světu, že i oni si zaslouží kus světové slávy.

kyrgios2

Každý z nich si ale musí uvědomit, že svým chováním nereprezentuje jen sebe, ale také svou rodinu, team a zemi. Média mapující jejich kariéry jsou schopna vypátrat i nejskrytější detaily jejich soukromého života. A právě prostřednictvím médií se každý den dovídáme o tom, jak si ze sebe Sagan na Tour De France  udělal srandu, jak Lebron efektivně zasmečoval nebo jak Ronaldo okomentoval svůj další hattrick. Tento informační tok registrují i malé děti, mladí sportovci a naše budoucí naděje, kterým na stěně visí plakát oblíbence, spávají v jeho podepsaném drese a snaží se je napodobit. V noci pak sní o tom, jak i oni jednou dosáhnou na sportovní vrchol. Potud je vše tak, jak má být.

Nyní je ale třeba se zamyslet nad rolí sportovce v rámci společnosti. Mělo by být jeho posláním a zároveň potěšením šířit své dobré jméno prostřednictvím výkonů a ukázkového spořádaného života. Protože právě ten je základem úspěchu a pozitivní ozvěny. V neposlední řadě sportovec formuje také názory mladé generace. V poslední době se ale ve společnosti objevuje stále více případů medializace osobností ne díky jejích výkonům, ale kvůli jejich přešlapům.

Jedním z těchto sportovců je bezpochyb tenista Nick Kyrgios. Dvacetiletý Australan pobouřil širokou veřejnost v zápase druhého kola dvojhry na turnaji v kanadském Montrealu svým chováním. Protivníkovi Stanovi Wawrinkovi totiž během výměny míčků adresoval nemístnou poznámku o Wawrinkově partnerce, tenistce Donně Vekičové. Na záběrech kamery je jasně slyšet, jak říká: „Kokkinakis (tenista na okruhu ATP, pozn. red.) spal s tvou přítelkyní. Promiň, že ti to takhle říkám, kámo.“

Světová média prezentují tuto událost tak, že Kyrgios to řekl Wawrinkovi přímo, avšak na záběrech je jasně vidět, jak to říká u základní čáry otočený zády k němu.

Na druhé straně je nepodstatné, jakým způsobem verbálně napadl Wawrinku. Zarážející je, že takováto slova vůbec vypustil z úst na místě ozvučeném mikrofony, navíc v blízkosti mladých podávačů míčků, kteří jsou většinou mladými tenisty – za odměnu, aby si své idoly mohli prohlédnout zblízka. Kyrgiose nepochybně čeká mastná pokuta od tenisové federace. Po zápase uvedl, že mu slova ušla v návalu emocí. I kdyby to tak bylo, sportovec jeho velikosti by si podobné přešlapy neměl dovolit.

Kauza uplácení ve FIFA, dopingový skandál IAAF, doping Lance Armstronga nebo právě Kyrgios. Podobných případů přibývá každým rokem a háží velmi špatné světlo na světový sport. Mnozí fanoušci tak nechápavě kroutí hlavami nad tím, kam se poděla fair play a zdravá rivalita. To vše svým způsobem vytlačuje technika, taktika za účelem profitu a ochota diváků akceptovat chování hráčů jako je Nick Kyrgios. Sport se postupně stal byznysem, ve kterém se zapomíná na to nejdůležitější, na diváky.

 Foto: Facebook Nicka Kyrgiose