Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Každé období našeho života pro nás chystá nejrůznější překážky, se kterými se musíme poprat. A nic nás nenaučí lépe, než naše vlastní chyby. Uděláme je jednou, dvakrát a možná ani na podesáté je nepochopíme. Ale přece jen nás někam posunou.

„Odtud také plyne přísloví, že chybovat je lidské.“

Téměř žádnou cestou našeho života se ale nevydáváme sami. Obklopují nás naši blízcí, rodiče, prarodiče, zkušenější přátelé, a ti se nám snaží naši trnitou cestu usnadnit svými radami. Často je v daný moment neposloucháme a až zpětně si po špatném rozhodnutí, třeba i po několika letech uvědomíme a přiznáme, že jsme na druhé (matku, kolegu, staršího bratra, doplňte si, koho jen chcete) měli dát.

Mezi takové rádce možná zařadíte i Marka Mansona. Tento spisovatel a blogger se sám zamyslel nad tím, jak by si mohl ulehčit svůj život a pomoci i jiným. Když se blížily jeho třicáté narozeniny, sepsal body, kterých lituje, že se jimi neřídil po svých dvacetinách. Nechtěl už znovu chybovat a tak dostal nápad. Vyzval čtenáře mezi 30 a 60 lety, aby mu poradili, čemu se po třicítce vyvarovat, co se má naučit. Dostal zpět neuvěřitelných šest set dobře míněných odpovědí, mezi kterými se opakovalo stále dokola přibližně šest témat. Mark všechny odpovědi pečlivě pročetl a na jejich základě sepsal následující seznam těch deseti nejčastějších:

1) Začni šetřit na důchod teď, ne až později

Ve dvaceti jste si ještě užívali, možná jste trochu spoléhali na zadní vrátka v podobě svých rodičů. Teď už jste ale skutečně dospělí a veškeré břímě nesete na vlastních zádech. Neoddalujte nepříjemné věci jako pojištění nebo důchod, teď je ten správný čas, ač vám to může přijít směšné, šetřit na svůj důchod. S tím se pojí veškeré další otázky týkající se financí. Splaťte své dluhy, házejte každý měsíc do prasátka pro případ nouze, nekupujte si to, na co nemáte, ani neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte. Každá chyba ve financích se s vámi potáhne celý život. Nikdy nevíte, co se může stát.

2) Začni se starat o své zdraví teď a neodkládej to na později

Problém je, že se cítíme o 10 až 15 let mladší, než v jakém stavu naše tělesná schránka skutečně je. Všichni víme, že máme dostatečně spát, zdravě se stravovat a sportovat. Zpráva od starších čtenářů ale byla jasná:

„Pokud něco chcete změnit, udělejte to hned a setrvejte. Vaše tělo se Vám jednou poděkuje.“

Možná si to neuvědomujeme, ale chtít zhubnout po čtyřicítce je extrémně náročné. A hlavně, pokud začnete na své životosprávě pracovat po oslavě třicátých narozenin, může se to ještě nějak projevit na vašem zdraví. Po prvním infarktu v padesátce už s vysokým cholesterolem nebo zašedlými plícemi z kouření nic neuděláte.

3) Netrav čas s lidmi, se kterými si nerozumíš a kteří se k tobě neumí chovat

Jednoduše. Naučte se říkat ne lidem, kteří vám nic nedávají, naopak vám jen ubírají – čas, sílu a dobrou náladu. Váš čas je vzácný, tak si jej šetřete a travte jej s těmi, kdo za to stojí. Je to jedna z nejlepších věcí, které pro sebe, ale i ostatní můžete udělat. A věřte, ve třiceti byste už vážně měli poznat, s kým si rozumíte a kdo je pravým přítelem. Buďte s těmi, kdo vás milují, respektují, dělají vás lepšími lidmi a jednoduše z vás chtějí vytáhnout to nejlepší.

4) Buď dobrý k lidem, na kterých ti záleží

Nezapomínejte na své skutečné přátele a věnujte jim dostatečnou pozornost. Přinese to pozitiva oběma stranám. Někdy prostě musíte vypnout, pobavit se, upřímně se zasmát, dělat bláznivé věci a vzpomínat na společné zážitky. Přimějte je, aby na vás mohli spoléhat. Nikdy nepracujte na úkor času, který jste mohli věnovat svým blízkým, a to rodině i přátelům. Už vám ho nikdo nevrátí. Zároveň, pokud máte nějaké nevyjasněné spory, naučte se odpouštět a vyřešte své problémy hned. Neodkládejte.

„Važte si svých blízkých. Práci i peníze najdete znovu, ale čas vám nikdo nevrátí.“

Ragazzo che corre all'alba su strada di campagna in estate

5) Nemůžeš mít všechno. Soustřeď se na pár věcí a dělej je pořádně

„Život je jeden velký obchod. Abys mohl jednu věc získat, musíš se jiné vzdát. Tak to prostě funguje.“

Kdo má v mládí tisíce snů, těžko něčeho dosáhne. Základem je soustředit se na pár cílů a jít tvrdě za jejich naplněním. Jen tak dosáhnete úspěchu. Soustřeďte se na jeden, dva své sny a oceňujte každý krok vpřed, který se vám podaří. Nebuďte na sebe příliš tvrdí, ale zároveň se nevzdávejte. Pokud něco potřebuje čas, je to cesta za tím, čeho chcete dosáhnout. A vykašlete se na to, co si myslí ostatní.

6) Neboj se riskovat. Stále máš čas na změnu

Dosud jsme stále psali o tom, jak je čas vzácný a jak ho máme málo. V tomto případě to ale neplatí. Jsme jen tak staří, jak se sami cítíme a jediné, čeho můžeme jednou litovat, jsou věci, které jsme neudělali. Nebaví vás vaše práce? Tak se nebojte dát výpověď a najít novou. Cítíte se už dlouhodobě ve svém vztahu špatně a tušíte, že samotným by vám asi bylo lépe, ale bojíte se změny? Tak ji udělejte. Kdo nic nezkusí, nic nezíská, a v tomto případě skutečně platí, že věk je jen číslo.

„Cestujte, poznávejte, učte se. Nesetrvávejte ve stavu, o kterém víte, že není správný.“

Kde se vidíte za deset let? V té stejné práci? Ve stejném vztahu? Ne, opravdu ne. Deset let je neskutečně dlouhá doba, kterou můžete strávit úplně jinak, a právě malý risk vám nabídne řadu nových příležitostí. Tady se tak úplně neřiďte tím, co vám radí bojácné okolí, které by samo rádo něco změnilo, ale nechce riskovat.

7) Musíš pokračovat ve svém vlastním růstu a rozvoji

Váš duševní ani fyzický vývin nekončí ve dvaceti. Musíte na něm pracovat celý život. Nezakrňte. Snažte se být stále lepší, odměňujte se, relaxujte, najděte si chvilku sami pro sebe a volný čas travte tím, co vás rozvíjí, nikoli sledováním tři sta padesátého třetího dílu seriálu o stejně nudných životech, jaký je možná ten váš. To přece nechcete.

„Nejlepší věc, do které můžete investovat, jste vy sami.“

8) Ani teď nikdo neví, co vlastně dělá. Zvykni si na to

Nedělejte věci tak, jak by se měli dělat. Prostě je dělejte. Nikdo neví, co bude za pět let, tak se řiďte přítomností, ne naplánovanou nereálnou budoucností. Dnes to vypadá tak, ale zítra může být všechno úplně jinak. Učíme se tím, že zkoušíme. A nikdy, zkrátka nikdy nepůjdou věci tak, jak si je naplánujeme.

„To, co se vám zdá dnes důležité, bude za deset let marginální.“

9) Investuj peníze do své rodiny. Stojí to za to

Jak už jsme řekli, v první řadě investujte do sebe. Ale vaše rodina jste také vy. Tvoří vás a vždy tu pro vás bude. Nezanedbávejte ji. Investuje do ní čas, úsilí, zkušenosti i peníze. Vracejte se ke kořenům. Udržujte rodinné tradice a jděte svým potomkům příkladem. Ať je výchova jakákoliv, pokud vaše děti uvidí, že sami děláte věci špatně, půjdou ve vašich šlépějích. Starejte se o své rodiče. Jim vděčíte za všechno. Možná jsou staří a senilní, ale vzpomeňte si, co pro vás celý život dělali a obětovali. A ještě jednou – odpouštějte.

A samotná otázka dětí.

Kdy je na děti správný čas? Až si vypracujete kariéru, až budete mít peníze, až, až, až. Ne, správný čas je teď. Nečekejte, neodkládejte. Dětí nikdy litovat nebudete. Jejich upřímná láska, smích a radost je nenahraditelná.“

Na druhou stranu, co dělá šťastným jednoho, nemusí jiného. Pokud opravdu nechcete, na svatbu ani děti nespěchejte.

10) Respektuj sám sebe a buď sám sobě dobrým člověkem

„Život je těžký. Tak se naučte milovat sami sebe teď, později už to bude složité.“

Zdroj: http://markmanson.net/10-life-lessons-excel-30s

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someone

Komentáře obsahující útoky na třetí osoby, linky na externí zdroje (URL) a taky komentáře neobsahující názor k tématu článku nebudou publikovány. Děkujeme za pochopení a přejeme plodné diskuze.

« REKLAMA »