Pohled na ženský tenisový žebříček WTA, konkrétně na jeho elitní desítku, každým novým vydáním oznamuje sportovní obci jeden pravidelný a zřejmý fakt. Serena Williamsová je královnou ženského tenisu a je na správné cestě stát se nejlepší hráčkou v historii tohoto sportu. Na prvním místě je nepřetržitě a neohroženě od února 2013. Poslední vydání žebříčku ATP z 10. srpna ale přineslo úsměv na tváři českých fanoušků díky trojnásobnému českému zastoupení v Top 10 ve složení Kvitová, Šafářová, Plíšková.

Ostřílené Kvitovou se Šafářovou doplnila mladá Plíšková

Zatímco úspěšné Petra Kvitová a Lucie Šafářová jsou na ženském okruhu už delší dobu známé, Karolína Plíšková je doplnila po skvělých výkonech za poslední rok, kdy vyhrála turnaj WTA v Praze a participovala ve finálových zápasech v Sydney, Dubaji, Birminghamu a Stanfordu. Účast ve finále posledně jmenovaného turnaje ji nakonec posunula do vysněné Top 10. Skok ze 42. na osmou příčku za dvanáct měsíců je obdivuhodný a umocněný mladým věkem hráčky. Ve svých 23 letech dýchá na záda zkušenějším kolegyním z české reprezentace a určitě se pokusí stoupat žebříčkem i nadále.

Historický úspěch českých hráček

Tři české tenistky v nejlepší desítce světa bychom hledali v historických tabulkách WTA velmi dlouho a zbytečně. Jedná se totiž o historicky první podobný úspěch českého ženského tenisu od založení žebříčku v roce 1973. Obdobný stav se vyskytl jedině v 80. letech, kdy tři české rodačky okupovaly místo v Top 10. Helenu Sukovou a Hanu Mandlíkovou tehdy doplňovala Martina Navrátilová, fenomenální hráčka sice narozená v Česku, ale reprezentující USA. Naposledy, v roce 1989, okupovaly světovou desítku na osmém místě Helena Suková a na desátém Jana Novotná. Až do současnosti se žádné dvojici našich tenistek podobný úspěch nepodařilo zopakovat.

605598

Můžeme očekávat úspěchy i v následujících letech?

Vzhledem k výkonům českých hráček se začíná o Česku mluvit jako o nové tenisové velmoci. Země produkovala kvalitní hráčky už od časů Československa, ale momentální situace je taková, že o ní mluví celý svět. Pozitivním ohlasům napomáhá i aktuální první místo v rankingu Fed Cupu. Také prognózy do budoucna jsou více než pozitivní. V nejlepší stovce žebříčku se nachází ještě Barbora Strýcová, Lucie Hradecká, Kateřina Siniaková a Denisa Allertová. Těsně za hranicí Top 100 je například dvojče Plíškové, Kristýna, nebo Koukalová se Šmitkovou. Na juniorském fóru podává vynikajících výkony i šestnáctiletá naděje a aktuální světová jednička, Markéta Vondroušová. Budoucnost českého tenisu tak vypadá velmi dobře, jen dámy nesmějí zaspat na vavřínech.

Český tenis zažívá jeden z historických vrcholů. Vzhledem k blížícímu se konci sezóny je možné, že na závěrečném Turnaji mistryň v Singapuru se představí hned tři české hráčky. Takový počin by byl zajisté ideální tečkou za jednou z nejúspěšnějších sezón českého ženského tenisu.

Foto: ČT