Kdo jiný by se mohl tento týden stát vaší inspirací, než jedna z nejznámějších tváří českého sportu. Ano, právě šestinásobný vítěz českého fotbalisty roku, brankář Petr Čech, nás ohromil svým výkonem v nedělním zápasu, kdy nastoupil za tým Arsenalu proti svému bývalému hostujícímu klubu a nyní svému největšímu konkurentovi, Chelsea.

Toto léto je poznamenáno odchodem mnohých známých fotbalových tváří. Slavná generace hráčů pomalu ale jistě přenechává místo mladším adeptům v boji o základní sestavu. Španělští mistři světa a Evropy Xavi Hernandéz z FC Barcelona nebo ikona Realu Madrid Iker Casillas se se svými kluby již rozloučili. Zatímco první jmenovaný spojil svůj další osud s klubem Al Sadd v exotickém Kataru, madridský brankář bude oblékat dres FC Porto. Výjimkou přeměn není ani anglická nejvyšší soutěž Premier League. Ikonický kapitán Steven Garrard se vydal po stopách Davida Beckhama do fotbalového zámoří, aby zvýšil kredit tamější nejvyšší soutěže, a rozšířil tak enklávu vysloužilých evropských hvězd.

arsen

Ve stínu megalomanských přestupů se před pár týdny podařil husarský kousek londýnskému Arsenalu. Do svých řad získal právě brankáře Petra Čecha. Každoročního aspiranta na titul ze severního Londýna posílila brankářská osobnost, jejíž úspěchy jsou spojené se zlatou érou jiného londýnského klubu, Chelsea. Vždyť právě s Chelsea náš reprezentační brankář získal za jedenáct let mnoho trofejí. Tu nejvzácnější konkrétně v sezóně 2011/2012, kdy dosáhl na evropský vrchol v podobě vítězství v Lize mistrů proti Bayernu Mnichov.

Jeden z nejpřekvapivějších přestupů sezóny

Mezi oběma celky panuje obrovská rivalita, kterou podněcují i samotní manažeři týmů. O to větším překvapením přestup Čecha do Arsenalu je. Přece jen, posílení důležitého postu u konkurence tak kvalitním a zkušeným hráčem není právě strategické rozhodnutí. Ve svých třiceti třech letech je v nejlepším fotbalovém věku, jelikož kvalitní fotbaloví brankáři dozrávají o něco později ve srovnání s ostatními hráči týmu. Za rozhodnutím opustit Chelsea stál přinejmenším fakt, že v minulé sezóně kryl většinu času záda talentovanému Courtoisovi a odmítl tak podobnou roli v sezóně nadcházející.

Ke cti Chelsea přispívá také skutečnost, že Čechovi při výběru nového působiště nekladla žádné meze, a on tak mohl přestoupit k jejich úhlavnímu nepříteli. To hráči s rodinou ulehčilo rozhodování a nekonalo se náročné stěhování do jiné země a přizpůsobování nové kultuře. Ruský majitel klubu Roman Abramovič dokonce Čecha za jeho přínos Chelsea odměnil speciálním bonusem ve výšce čtyř milionů eur.

Zda byl krok správný, to ukáže teprve čas

Před dvěma dny se ve fotbalovém svatostánku Wembley konal zápas Community Shield. V něm se soutěžilo o anglický superpohár a síly si vzájemně změřily právě hráči úřadujícího anglického šampiona z Chelsea a vítězové FA Cupu – Arsenal. Zápas měl pro Petra Čecha specifický náboj a na jeho konci se z vítězství těšil právě on. Úspěch je pro svěřence Arsena Wengera o to hezčí, že Chelsea porazili až na třináctý pokus. To, že měl brankář Petr Čech na zmíněném úspěchu nemalý podíl, názorně ukazuje následující video.

Aktuální situace hraje do karet spíše Arsenalu a samotnému brankáři. Až budoucí sezóna ale ukáže, zda byl přestup Petra Čecha správným tahem Arsenalu k zisku titulu v anglické lize. Pro nás je ale Petr Čech už teď hrdinou.

Foto: oficiální web FC Arsenal