Pravděpodobně každý z nás už se setkal se značkou FC Barcelona. Marketingový záběr kolosu přesahuje rámec běžného fotbalového velkoklubu a i ti nejzarytější odpůrci tohoto klubu musí souhlasit, že za poslední dekádu se úspěchům Barcy vyrovná málokterý špičkový tým z fotbalové kolébky. V uplynulých deseti letech (pro fotbalové puntíčkáře sezónách) úřadující evropský šampión vyhrál všechny dosažitelné trofeje. Čtyřikrát se těšil z vítězství v Lize Mistrů, sedmkrát z triumfu v domácí La Lize.

Památnou pak zůstává přinejmenším sezóna 2008/2009, kdy pod vedením Pepa Guardioly získali prestižní treble (Liga Mistrů v rámci Evropy, domácí liga a domácí pohár; pozn. red.). Podobný kousek se klubu podařil také v minulém ročníku pod taktovkou Luise Enriqueho. Právě uplynulá sezóna ale patří mezi jednu z nejkomplikovanějších v historii klubu. Začátkem sezóny tým předváděl rozpačité výkony a židle se pod mladým trenérem nebezpečně kývala.

Rány pro Barcu: nepřehledné přestupy i daňové podvody

fcb3

K týmu se až po čtyřech měsících připojila nová posila z Liverpoolu, Luis Suarez. Opožděně kvůli incidentu, kdy na MS 2014 v Brazílii pokousal protihráče. V důsledku nelegálního podepisování smluv s mladými hráči dostala Barca zákaz aktivity v přestupovém období, což v praxi znamenalo žádné nákupy ani prodej hráčů. Dalším problémem byl přestup mladého Brazilce Neymara. Po prošetření případu se ukázalo, že původní odstupné 57 milionů eur za hráče bylo více než dvojnásobné a labyrintem kontraktů se pouze překrylo. Kauza Neymar stála prozatím klub pokutu ve výši několika milionů eur a případ je v současnosti nadále prošetřovaný pod palbou médií. Poslední aférou jsou údajné daňové podvody u příjmů argentinské hvězdy Lionela Messiho.

I pro nezaujatého čtenáře je těch problémů nějak moc. Ke konci sezóny se ale začal projevovat charakter trenéra a s ním i celého týmu, takže i přes výše vzpomenutá zaváhání se klub těšil z jedné z nejúspěšnějších sezón v historii.

Stala se Barca symbolem katalánské autonomie?

Úspěchy na domácím či mezinárodním poli či hvězdná jména v kvádru jsou těmi faktory, které dělají značku FC Barcelona tak silnou a světově uznávanou. Magický, devadesátitisícový chrám Barcy, Nou Camp (katalánsky Camp Nou), je srdcem a duší hrdého katalánského národnostního povědomí. Právě jejich milovaný klub představuje hlavní symbol regionu. Barvy dresů vyjadřují příslušnost prostřednictvím barev katalánské zástavy, žluté a červené. Ideálním příkladem této hrdosti bylo v minulé sezóně zapíchnutí katalánské vlajky do středu hřiště samotnými hráči po vítězství v zápase Ligy Mistrů proti Juventusu. Tento počin v sobě nesl jasný odkaz celému světu a hlavně Španělsku.

Region kolem Barcelony je totiž jedním z největších tahounů španělské ekonomiky a v minulém roce hlasovalo v rámci referenda o nezávislosti více než milión Katalánců pro. V září se budou konat regionální volby a dvě nejsilnější strany podporující osamostatnění spojily své síly v podobě společné kandidátní listiny. Na té se například nachází charismatický podporovatel katalánské nezávislosti a bývalý trenér Barcy, Pep Guardiola. Propojení politiky a fotbalu je v tomto případě zřejmé.

Koho vlastně hráči reprezentují?

V budoucnosti bude zajímavé sledovat stále smělejší kroky směřující ke katalánské nezávislosti a jejich dopad na Španělsko. Vztah monarchie a Katalánska se totiž může přesunout i do fotbalové roviny. V Barceloně tak budou tyto snahy vnímány s ještě větším zájem a možný dopad na španělskou reprezentaci by přinesl neblahé důsledky. Přece jen, za mezinárodními úspěchy La Furia Roja (přezdívka španělské reprezentace, pozn. red.) jsou zásadně podepsáni právě hráči Barcelony, kteří tvořili a stále tvoří kostru obávaného týmu. Příkladem rozdvojenosti hráčů může být pak také to, že nejen že hrají za národní reprezentaci, ale zároveň vystupují v rámci katalánské reprezentace v přátelských zápasech.

mesqueunclub

FC Barcelona je bez pochyb unikátním klubem i díky svému propojení s Katalánskem v politické rovině, což potvrzuje heslo klubu „Més que un club“ (překl. Víc, než klub). Nezlomnost a vytrvalost v dosahování cílů zdobí Barcelonu už mnohé roky a v uplynulé sezóně svůj charakter, i přes zmiňované problémy, hráči posunuli ještě o něco výše. Právě oni jsou tím, na co se těšíme, když si večer zapneme televizi nebo sledujeme západ s přáteli v hospodě. Problematické období je už, zdá se, za námi a v budoucí sezóně se bude od týmu opět očekávat boj o nejvyšší mety.

Už za dva měsíce můžeme očekávat další pokus o katalánskou autonomii a předpovědět směřování klubu je momentálně velmi složité. Dvě věci jsou však jisté. Barca bude nadále psát historii jako jeden z nejlepších týmů všech dob a bavit tak milióny svých fanoušků. A pokud nastanou nějaké politické změny, klub z Barcelony bude jejich jednoznačným šiřitelem.

Foto: oficiální web FC Barcelona