Na letošní Tour de France reprezentují Českou republiku hned čtyři jezdci – Jan Bárta, Zdeněk Štybar, Leopold König a Roman Kreuziger. Právě poslední jmenovaný se po druhém týdnu pohybuje z českých závodníků na nejvyšší pozici, konkrétně na 23. místě se ztrátou téměř 40 minut. Nás a mnohé další diváky ale mnohem více oslňují výkony Slováka Petra Sagana. V následujících řádcích se dočtete proč.

CYCLISME - TOUR DE FRANCE 2015 - 2015 machado (tiago) - (por)  quemeneur (perrig) - (fra) - de gendt (thomas) - (bel) -

Už za pár dní skončí další ročník nejznámějších cyklistických závodů světa. Tour de France. Poslední turbulentní roky ovlivněné především dopingovými skandály někdejšího sedminásobného vítěze a nejznámější tváře Tour, Lance Armstronga, zanechaly na tvářích mnohých příznivců soutěže určité pochybnosti. I přesto ale známé tváře lákají každoročně miliony fanoušků k obrazovkám nebo přímo na cesty, kterými závodníci projíždí. Mezi ty nejlákavější ikony patří bez pochyb průběžný lídr Chris Froome, loňský vítěz Vincenzo Nibali nebo Španěl Alberto Contador. Ani letošní Tour se neobešla bez dopingových podezření. Průběžného držitele žlutého trikotu Chrise Frooma dokonce jeden z přihlížejících diváků polil během jedné z etap lidskou močí. Obvinění přišla na základě jeho nadprůměrných výkonů.

Wimbledon v cyklistice

Tak jako Wimbledon na tenisovém okruhu, tak i Tour de France má výsadní postavení ve světě cyklistiky a je vrcholem sezóny. Bojuje se o nejcennější žlutý dres pro vedoucího jezdce. Peter Sagan, trojnásobný držitel zeleného dresu z posledních čtyř ročníků patří právem mezi největší hvězdy události. Slovenský mladík si udržuje odstup od dopingových podezření a svou bezprostřední povahou si získal přízeň milionů diváků. Francouzská režie často vysílá právě záběry, kde můžeme vidět Sagana, jak vtipkuje s protivníky a následně je s lehkostí poráží.

Peter Sagan udělal radost malému fanouškovi.

Jeho charakter je však v porovnání s tím, jaké výkony tento rok předvádí, druhořadý. Mladý Slovák je před závěrečnou etapou na Champs-Élysées na nejlepší cestě obhájit zelený trikot počtvrté v řadě. Uniknout mu může pouze v případě, že by závod nedokončil. Druhý v pořadí, Němec Greipel, na něj totiž ztrácí propastných 89 bodů. Jezdec týmu Tinkoff Saxo byl na začátku závodů jen druhým v pořadí za hvězdným Albertem Contadorem, kterému měl pomáhat v boji o žlutý trikot. V době, kdy už bylo zřejmé, že Contador na žlutý dres nestačí, majitel týmu oznámil změnu strategie zaměřenou právě na Sagana, která mu má přinést vytoužené etapové vítězství. Na letošní Tour totiž už několikrát skončil jen o pár centimetrů druhý.

Fanoušci, experti i mnozí jezdci považují Slováka za nejvšestrannějšího jezdce posledních let. Saganův největší soupeř o zelený dres, Andre Greipel, se o něm na Twitteru vyjádřil: „Peter Sagan je absolutně nejsilnější jezdec celé Tour de France. Má určitě nejvyšší práh bolesti ze všech cyklistů. My ostatní jsme mohli být hrdí, že jsme s ním mohli aspoň chvíli soupeřit.“

Tour de France 2015 - 18/07/2015 - 14ème Etape - Rodez / Mende - 178,5Km - Peter SAGAN (TCS) Maillot Vert

Saganovu dominanci potvrzuje i změna pravidel bodovací soutěže, která měla narušit jeho dominanci z posledních tří ročníků. „Teď je pro mě mnohem těžší vyhrát, ale není to nemožné,“ okomentoval změnu pravidel sám Sagan.

Ať už jste či nejste fanouškem Tour de France, pohled na věčně vtipkujícího Slováka předvádějícího nadlidský výkon vám jednoznačně vykouzlí úsměv na tváři. A možná se přistihnete i při tom, že mladíkovi ze Žiliny fandíte. Cyklistický svět mu v jeho 25 letech leží u nohou a každý, kdo miluje cyklistiku, očekává od Sagana v nejbližších letech velké věci. I kdyby tento rok nevyhrál etapu, zelený trikot si téměř s jistotou udrží. A hvězdou Tour už je dávno. My tak můžeme s napětím očekávat, co  předvede v ročníku 2016.

Foto: oficiální stránky Tour de France